Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert dotyczących usług w chmurze obliczeniowej. Na czele stoi Google ze swoim dyskiem. Można oczywiście wyliczać bardzo długo, ale te najbardziej znane to OneDrive od Microsoftu, Dropbox, czy iCloud.
Pokazując na przykładzie konta Google. Mamy dostęp do wielu usług w ramach jednego konta. Dysk Google, dokumenty Google, poczta Gmail i wiele więcej.
Dystrybucja linuksowa + sprzęt = własna chmura
Oczywiście pomijając pełną listę ofert gigantów technologicznych możemy założyć swoją własną chmurę. I to zupełnie za darmo, jeżeli mamy już komputer lub własny serwer.
Przedstawione tutaj propozycje dotyczą darmowych opartych o licencję open-source serwerów wymiany danych.
Własna chmura przede wszystkim dla przedsiębiorstwa
Własna chmura może znaleźć zastosowanie głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie przesyłanie informacji jest bardzo ważne. Bardzo często takie przedsiębiorstwo nie chce wydawać fortuny na rozwiązanie, które chce przetestować. Chce sprawdzić, czy sprawdzi egzamin w prawdziwym działaniu. Na szczęście z pomocą przychodzi oprogramowanie open-source.
W domu również można założyć sobie własną chmurę i dzielić się z nią wśród znajomych lub mieć po prostu na własny użytek.
Zalety, zalety, zalety…
Oprogramowanie oparte o licencję open-source to oprogramowanie darmowe. Jest to niesamowita zaleta, kiedy budżet jest okrojony lub po prostu nie chcemy karmić tych wyrośniętych już ryb..
Dodatkowo takie oprogramowanie posiada zaletę, której nie posiada żadna płatna oferta. Można ją samodzielnie modyfikować dopasowując idealnie do swoich potrzeb. Można dokonać drobnych zmian lub stworzyć własne rozwiązanie chmury w oparciu o jedno z poniższych narzędzi.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w swoim przedsiębiorstwie to zachęcam do współpracy z Red Hat lub SUSE. Obie firmy opierają swoje usługi o systemy Linux. Są to najpotężniejsze przedsiębiorstwa, które oferują gotowe narzędzia.
Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć coś niezwykłego, coś własnego, coś co nie wyczyści Twojego portfela to zachęcam do skorzystania z jednego z poniższych narzędzi open source. Jest to doskonałe oprogramowanie na początek „podniebnych” podbojów.
OwnCloud
Oprogramowanie najbardziej rozreklamowane przez internautów. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi open-source do budowy własnej chmury.
OwnCloud to system pamięci masowej w chmurze. Jest łatwy w instalacji i użyciu. Może być zainstalowany zarówno lokalnie jak i globalnie. Może synchronizować wyłącznie komputery i urządzenia mobilne działające w sieci lokalnej lub te działające w globalnej sieci – Internecie.
OwnCloud to idealne rozwiązanie dla firm i osób prywatnych, które potrzebują rozwiązania w chmurze do przechowywania plików, zdjęć, kontaktów, czy kalendarza.
Istnieje wersja Enterprise, która oferuje wsparcie LDAP/Active Directory/Single Sign in Encryption 2.0 i wiele więcej.
Pydio
Pydio to z kolei system, który wyróżnia się prostym interfejsem.
Narzędzie Pydio Sync pozwala na określenie w jaki sposób będzie następowała synchronizacja plików pomiędzy klientami, a serwerem. Czy będzie to synchronizacja w czasie rzeczywistym, czy na podstawie harmonogramu, czy na żądanie. Można także zdecydować, czy dany użytkownik będzie synchronizował całą przestrzeń, czy tylko dany folder.
FreeNAS
FreeNAS to solidne rozwiązanie. Niczym nie ustępuje dwóm poprzednim. Oferuje wszystkie funkcje potrzebne zarówno użytkownikowi domowemu jak i w przedsiębiorstwie.
Prosty w użyciu interfejs www. Można wykorzystać FreeNAS do tworzenia kopii zapasowych, ochrony danych, szyfrowania, udostępniania plików.
FreeNAS to także potężne narzędzie do raportowania. Śledzi życie procesów, wykorzystania systemu, dysków, procesora, sieci.
Openfiler
Openfiler to zaawansowane narzędzia sieciowej pamięci masowej. Oferuje współpracę z serwerami NAS i SAN. Również posiada prosty interfejs oparty na sieci www.
Openfiler oferuje wsparcie kontrolera domeny Windows oraz obsługę Samba’y.
ProjectSend
ProjectSend to chmura z przeznaczeniem głównie dla przedsiębiorców. Jest to świetne rozwiązanie do przechowywania dokumentów i plików.
Umożliwia firmie dzielenie się dokumentami i plikami z klientami. Nie tylko Ty możesz udostępniać swoje pliki innym, ale klienci mogą przesyłać pliki do Ciebie.
Można dodawać indywidualnych klientów lub tworzyć całe grupy. Wszystkim można w łatwy sposób zarządzać.
Wszystkie przesyłane pliki otrzymują unikalny tytuł i opis. Dzięki temu można łatwo je wyszukać korzystając z wbudowanej wyszukiwarki. ProjectSand posiada także niesamowicie rozbudowany system szablonów e-mail, dzięki temu można tworzyć spersonalizowane wiadomości e-mail, które będą charakterystyczne dla danej firmy.
Korzystasz już z jakiejś własnej chmury ?
W tej chwili dostępnych jest wiele rozwiązań opartych o open-source, które pozwalają na stworzenie własnego serwera przechowywania danych.
Niezależnie od tego, czy chcesz skorzystać z darmowych usług, założyć własny serwer płacąc usługodawcom, czy założyć własny, darmowy serwer w domu, oprogramowanie open-source przedstawione powyżej pozwala Ci stworzyć własne dzieło.
Może korzystasz już z jakiejś własnej chmury? Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami z innymi czytalnikami TechOnline.pl.